Ambalaj Malzemeleri

Sanayide veya farklı yerlerde üretilen ürünlerin üretim sürecinden tüketicinin eline ulaşana kadar geçen süre içerisinde korunması için yapılan malzemeye ambalaj denir. Ambalajın asıl amacı üretilen malzemeyi sağlıklı bir şekilde korumaktır. Bu işlemin asıl amacı ürünün bozulmasından, kırılmasından, zedelenmesinden veya erimesinden korumaktır. Bu koruma işlemi malzemenin çeşidine ve koruma türüne göre değişiklik gösterir. Bazı ürünlerin ambalaj sarf malzemeleri farklıdır.

Bu ürünler korunma yöntemlerinin farklı olması ambalaj malzemesinin de farklı olmasına neden olur. Yani ambalajlar koruyacakları ürünlere göre değişir. Ürünün korunması ve saklanması için hangi ambalaj hammaddesi uygunsa o malzemeden üretilir. Ambalajların bir çoğu da geri dönüşüm malzemelerinde veya geri dönüşüme müsait olan malzemelerden üretilir. Ambalajlar kağıt, metal, cam ve ahşap malzemelerden üretilir. Ürünler üretildikten sonra paketleme personelleri tarafından ambalajlanır. Ambalajlama işlemi üretimin bir parçası gibi özenle yapılmalıdır.

Ambalaj Malzemeleri Çeşitleri

Ambalaj malzemeleri ambalajın koruyacağı ürünün korunma şekline göre değişir. Bazı gıda ürünlerinin korunması üst düzeyde olması gerekiyor. Onun için bu ürünlerin ambalajları da çok korunaklı olmalı ve içine hava geçirmemelidir. Yine bu ambalajlar yiyecekleri kapladığı için insan sağlığına zarar vermeyen bir malzemeden üretilmelidir. İnsan sağlığına zarar vermeyen paketleme malzemeleri ambalaj malzemeleri gıda sektörünün dışında sağlık sektöründe de kullanılır.

Ambalajlama günümüzde hemen hemen her sektörde kullanılır. Firmalar ambalaj malzemeleri için ciddi bir bütçe ayırırlar. Birçok firma kendi ambalajları için ambalaj üretimini kendileri yaparken bazı firmalar bu ambalajları farklı bir ambalaj firmasından satın alırlar.

Ambalaj malzemeleri çeşitleri şunlardır;

 • Kartonlar
 • Kağıtlar
 • Kraft kağıt
 • Alüminyum folyo
 • Alüminyum levha
 • Selofan
 • Polipropilen
 • Polietilen
 • Polistiren
 • Polivinil klorür
 • Poliamid
 • Pleksi
 • Metal ve plastik ambalaj
 • Ahşap ambalaj
 • Cam ambalaj

Bu ürünler ambalajları oluşturan temel ürünlerden bazılarıdır. Ambalaj malzemeleri nelerdir sorusunun da bir cevabı niteliğindedir. Ambalajlarda en fazla metal, ahşap, kağıt, cam ve plastik kullanılır. Bu hammaddeler ambalaj sektörünün büyük bir kısmını oluşturur. Varil, naylon ve poşet gibi ambalaj ürünleri plastikten yapılıyor. Fakat genel olarak bidon, koli, varil, naylon, sandık, şişe ve palet gibi yüzlerce farklı ambalaj çeşidi bulunur ve bunların hemen hemen hepsi yukarıda yazılı malzemelerden üretilir.

Ambalaj seçimi ambalajın hammaddesinin sağlamlığına göre de değişir. Örneğin bir ürünün ambalajı o ürünü korumalı ve taşıyabilmelidir. Yani ürünün ağırlığına göre sağlam bir ambalaj seçimi yapılmalıdır. Ayrıca ürünün tüketiciye ulaşma süresi ortalama olarak belirlenir. Bu süre içerisinde üst düzey bir koruma ve ambalajlama yapılmalıdır.

Ambalajlama bu süre içerisinde hem zedelenmemeli hem de içindeki ürünün zedelenmesine müsaade etmemelidir. Ambalajlar doğaya zarar verebilecek malzemelerden yapılmamalı ve geri dönüşüm için uygun olmalıdır. Geri dönüşüm ürünlerinin birçoğu ambalaj ürünleridir ve ekonomik yönden oldukça faydalıdır.

Ambalaj Malzemeleri Kullanım Alanları

Günümüzde üretim yapan tüm firmalar ambalaj malzemelerini kullanıyor. Ambalaj hemen hemen tüm malzemeler için vazgeçilmez bir parçadır. Gerek sağlık, gerek ürün kalitesi gerekse ürünü koruma amacıyla ambalajlama yapılır. Ambalajlaması iyi yapılmayan ürünler in kalitesi büyük bir risk altında olacaktır.

Ambalajlama işleminin en özenli olduğu sektörler sağlık, gıda ve elektronik sektörüdür. İnsan sağlığını birinci dereceden etkileyen sağlık ve gıda sektöründe ambalajlama sıkça kontrol edilen ve hatayı kabul etmeyen işlemdir. Elektronik ve bilgisayar sektöründe ise malzemenin korunması için ambalajlama dikkatle yapılmalıdır. Korunacak malzemenin şekline göre kırılmasını ve zedelenmesini önleyici ambalaj yapılmalıdır.

Ambalaj malzemeleri üretimi yapan onlarca farklı firma bulunur. Bu firmalardan biri de koli ekspres firmasıdır. Firma onlarca farklı ambalaj malzemesinin satışını yapıyor. Özellikle ucuz ambalaj malzemeleri ile ambalaj sektöründe faaliyet gösteriyor. Bu malzemeler toptan olarak alındığı gibi perakende de alınabiliyor.

 

Ana Menü

× Nasıl yardım edebiliriz?
tpplay
agen303