Balonlu Naylon (Patpat) Nedir?

Balonlu naylon dendiğinde herkesin aklına kargo paketlerinden çıkan ve patlatmaktan keyif alınan koruyucu sarmal gelmektedir. Balonlu naylon ya da diğer adıyla patpat, içerisindeki hava baloncukları sayesinde hava yastığı görevi görerek dışarıdan gelebilecek herhangi bir zararı engellediği için cam gibi kırılabilecek ya da elektronik ürünler gibi zarar görebilecek nesneleri, nakliye sürecinde olası bir zarardan korumak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sebeple de genellikle uzun nakliye sürecinden geçen kargo paketlerinin vazgeçilmezidir. 

Naylon ambalajlar içerisinde yer alan patpatlar genellikle şeffaf olup, plastikten üretilmektedir. Söz konusu ürünün bu kadar fazla yerde kullanılması onun sadece hasar engelleyici yönü sebebiyle değildir. Sadece bu yönü ön planda olsaydı kişiler diğer alternatiflere de yönelebilirdi. Koruyucu naylon, soğuktan koruyucu ve elektriklenmeyi önleyici koruyucu bir sarmaldır. Bu sebeple, ilaç gibi belirli ısı derecesinde muhafaza edilmesi gereken maddelerin nakliye ve muhafaza süreci için sıklıkla kullanılmaktadır.

Bir diğer özelliği olan elektriklenmeyi engellemesi, bilhassa teknolojik ürünler için hayati önem taşımaktadır. Çünkü elektronik ürünler, elektriklenmeye karşı hassas ürünlerdir. Bu sebeple de kimi zaman statik elektrik sebebiyle donanımlar zarar görebilmekte veya kullanılmaz duruma gelebilmektedir. Koliekspres Patpat ürününün elektronik ürünler için bu kadar önemli olmasının bir diğer sebebi de ekranları korumasıdır. Elektronik ürünlerin en hassas ve belki de en çabuk hasar görebilecek noktası olan ekranlarıdır. Bu sebeple de kullanıcılara kimi zaman istenmeyen ve yüksek miktarlarda masraf çıkarabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlardan kaçınmak için patpat kullanımı önemlidir.

Söz konusu koruyucu sarmal naylonlar, titreşim ve şok izolasyonu da sağlamaktadır. Fakat bunun için, korunacak nesne birkaç kat sarılmalıdır. Bu sayede koruma maksimum seviyeye çıkmış olacaktır. Burada öne çıkan unsur, baloncuk boyutudur. Baloncular genellikle 0,6 cm olarak tasarlanmaktadır. Fakat kimi kimi modellerde baloncuklar 1 cm boyutuna kadar çıkabilmektedir. Bu durum da korunacak nesnenin sarmal sayısını azaltabilmektedir. Boyutlarına göre, balonlu naylon fiyatları değişiklik göstermektedir.

Balonlu Naylon Ne İçin Kullanılır?

Balonlu naylon, genellikle bir ürünün taşıma sürecinde oluşabilecek sürtünmeden, titreşimden, ısıdan veya kırılma gibi olumsuz durumlardan korumak için kullanılmaktadır. İçerisinde baloncuklar, yastık görevi görerek içerideki nesnenin korunmasını sağlamaktadır. Söz konusu ürün, özellikle cam sektörü içerisinde kendine kullanım alanı bulmaktadır. Cam kolay kırılabilen bir madde olduğu için nakliye esnasında korunması önem arz etmektedir. Patpat, her şekle girebildiği için de çok tercih edilmektedir. Kullanıcılar, herhangi bir ürünün korumasını yaparken ürünü, korumak istedikleri ürünün etrafına istedikleri şekilde sararak kullanmaktadırlar. Ürün, kimi zaman da boşluk doldurmak için kullanılmaktadır.

Nakliyesi yapılacak ürün ile kutu gibi taşıma araçları arasında kimi zaman boşluklar kalabilmektedir. Nesneler balonlu ambalaj naylonu ile sarılmışsa da sarsılma veya düşme gibi olumsuz durumlarda nesnelerin dış kısımları balonlar sayesinde zarar görmeyebilir. Ancak iç kısımlarından kimi zaman zarar görebilmektedir. Bu sebeple kutular ile taşınacak nesne arasına bu naylonlar doldurularak boşluklar kapatılmaktadır. Bu sayede de oluşabilecek sarsıntılar engellenerek, nesnelerin zarar görmesi en düşük seviyeye indirilmiş olur.

Koliekspres Patpat naylon ambalaj ürünü kimi zaman metal ve sert nesnelerin çevre ile arasında bir bariyer oluşturmak için de kullanılmaktadır. Çünkü bu gibi nesnelerin diğer nesneler, sarsılma veya düşme gibi olumsuz durumlarda istenmeyen ve güvenli olmayan yerlere gidebilir, başka nesnelere veya kişilere zarar verebilmektedir. Bu gibi istenmeyen durumlardan kaçınmak için balonlu ambalaj naylonu kullanmak hem nakliyesi gerçekleştirilen ürün hem de çevre içi daha güvenlikli olacaktır. Buna ek olarak insanların kutulardan çıkan bu patpat naylon ambalaj ürünleriyle oynaması ve patlatmayı sevmesi de tercih edilmesinin sebeplerinden biridir.

 

Balonlu Naylon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Balonlu ambalaj naylonu, genellikle ürün satışında ve nakliye yapılabilecek çoğu alanda kullanılmaktadır. Ürünler genellikle satıldığı yerlerde üretilmez, üretim yerinden satış yapılan yere nakliye aracılığıyla getirilirler. Bu sebeple de ürünlerin muhafazası önem taşımaktadır.

Beyaz eşya ve mobilya gibi büyük ve ağır ürünler, ağırlıkları sebebiyle sarsıntılar karşısında kolaylıkla zarar görebilmektedir. Beyaz eşyalar özellikle, elektronik bir mekanizmayla çalıştıkları için koruma konusunda hassas olunması gereklidir. Bu sebeple beyaz eşyaların içi ve dışı balonlu ambalaj naylonu ile sarılıp, taşındığı kutu ile arasında kalan boşluklar da naylon ambalaj ile doldurulmaktadır. Mobilyaların ise kumaşları çok kolay zarar görebilmektedir. Bu sebeple, beyaz eşyalarda olduğu gibi, etrafları patpat ile sarılmaktadır.

Balonlu naylon ürünlerinin kullanıldığı bir diğer alan ise elektroniktir. Elektronik ürünler genellikle plastik gibi hassas malzemelerden üretilmektedir. Özellikle ekranlı elektronik ürünler çok daha hassas olmaktadır. Bu sebeple elektronik ürünlerin ambalajlanma ve nakliye süreçlerinde sürekli bu koruyucu naylonlar kullanılmaktadır. Balonlu ambalaj naylonu, ilaç sektöründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Söz konusu ürün ısı yalıtımı sağladığı için çok tercih edilmektedir. İlaçların saklama koşulları gözetildiğinde belirli ısı derecesinin önemli olduğu göze çarpar. Bu sebeple de nakliyesi yapılırken çevre ısısından etkilenmemesi gerekir. Aksi takdirde ilaçlar bozulacaktır.

 Balonlu ambalaj naylonu her zaman, ürünün korunması için kullanılmamaktadır. Kimi zaman sarılan ürünün sert olması durumunda, çevreye verilecek olası zarardan korunmak için kullanılmaktadır. Buna örnek olarak metal cisimler gösterilebilir. Metal, kırılması ve zarar görmesi zor bir maddedir. Fakat çevresine kolaylıkla zarar verebilmektedir. Boru veya metal kasa gibi ürünler, ağırlıkları veya sivrilikleri sebebiyle etrafa hasar verebilir. Bu sebeple etrafları genellikle balonlu ambalaj naylonu ile sarılmaktadır.

Balonlu Naylon Fiyatları Neye Göre Değişir?

Taşınacak ürünleri korumak için kullanılan balonlu naylon fiyatları özelliklerine göre değişen aralıklardadır. Balonlu naylon fiyatları, genellikle naylonun uzunluğuna ve balonlarının boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Balonların boyutu arttıkça koruma alanları da artmaktadır. Naylonların balonları genellikle 0.6 cm’dir. Balonların boyutu arttıkça fiyatları da artmaktadır. Bu sebeple naylon satın almak isteyen kişiler, kullanım alanlarına ve korumak istedikleri nesnenin boyutlarını hesaba katarlarsa balonlu naylon fiyatları açısından bir fikir oluşturabilirler. Eğer büyük ve ağır bir eşya taşınıyorsa, bunun için uzun bir ambalaj gereklidir ve bu durum balonlu naylon fiyatları özelinde de değişiklik gösterecektir. Çünkü, ağır cisimler düştüklerinde ya da sarsıldıklarında kolaylıkla zarar görebilmektedirler. Bu sebeple düşüşlerin ve sarsıntıların vereceği hasarı en aza indirmek için eşyaları sıkı bağlamaya ek olarak, bir sigorta gibi düşünülebilecek olan patpat devreye girmektedir. Büyük ve ağır eşyaları birkaç kat sarmak gereklidir. Eğer ağır eşyaların balonlu ambalaj naylonu yeteri kadar sarılmazsa, ağırlık sebebiyle koruması tam yapılamayacak ve eşyanın zarar görmesine yol açacaktır. Ağır eşyalar için de balonlu naylon fiyatları biraz yükselecektir.

Ağır eşyalara ek olarak, elektronik ürünlerin korunumu sağlanırken de birkaç sarmakta yarar vardır. Özellikle ekranlı elektronik ürünler çok daha hassas olabilmektedir. Örneğin televizyon gibi ağır, büyük ve ekranlı ürünlerin nakliyesi çok zor olmaktadır. Bu sebeple, televizyonlar birkaç kat patpat ile sarılmalı ve ardından taşıma kutusu içerisine yerleştirilmelidir. Bunlara ek olarak, balonlu ambalaj naylonu hediyelik eşya sektörü içerisinde de yaygın kullanılmaktadır. Fakat, bu sektörde ürünler genellikle küçüktür. Bu yüzden çok büyük ölçekli patpat naylon ambalaj ürünlerine gerek yoktur. Bu sebeple de hediyelik eşya için kullanılacak balonlu naylon fiyatları uygun aralıklarda seyreder. İhtiyaçlarınız doğrultusuda sizler de taşıma esnasında eşyalarınızın zarar görmesini engellemek için Koliekspres ‘e ulaşabilirsiniz. Unipak güvencesi ile bütçenize en uygun balonlu naylon patpat seçeneklerine göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Menü

× Nasıl yardım edebiliriz?
tpplay
agen303