Koliler

Ambalaj sektöründe sıklıkla karşılaştığımız sorulardan biridir. Oluklu mukavvadan üretilen kolilerin ihtiyacınıza ve kullanım amacınıza göre farklı kalitede birçok çeşidi mevcuttur. Bu yazımızda sizlere tek oluklu ve çift oluklu kolilerin yapısal ve işlevsel farklarından bahsedeceğiz.

Oluklu mukavva iki ana elemandan oluşur: liner ve ondüle. Yüzlerde kullanılan malzemeye liner, içteki yiv ile dalgalandırılmış kıvrımlı malzemeye ondüle denir. Ondüle şekli sebebiyle dalga olarak adlandırılır. Oluklu mukavva üretiminde en sık kullanılan 4 oluk tipi A, B, C ve E’dir.

A Dalga (iri dalga): Ezilmeye dayanıklı değildir, daha çok ürün aralarına destek olarak kullanılır.
B Dalga (ince dalga): Kullanımı en yaygın dalga cinsidir. Basınca dayanıklı ve baskıya uygundur.
C Dalga (orta dalga): İyi bir taşıyıcıdır, B dalgaya göre daha sağlamdır.
E Dalga (mikro dalga): Hafif ve küçük malzemeleri taşımak için kullanılan en ince malzemedir.

Tek Oluklu Koliler

İki tabaka kağıt arasına ondüle yapıştırılmasıyla oluşturulmuş levhadan üretilen kolilerdir. Yukarıda bahsettiğimiz dalga şekillerinden üretilir. Hafif yüklemelerde kullanım için idealdir. Giyim, meyve ve sebze kolilemeleri için kullanılır. Çift oluklu kolilere göre daha ekonomiktir. E-ticaret paketlemelerinde bu ekonomikliği ile öne çıkar.

Çift Oluklu Koliler

Üç tabaka kağıt arasına 2 ondüle yapıştırılmasıyla oluşturulan 5 katlı malzeme ile üretilen koli çeşididir. Dalgalı olukların ikili kombinasyonlarıyla oluşturulurlar. En yaygın olarak üretilenler B+E ve B+C dalgalarının kombinasyonlarıdır.

Olası darbelere karşı dayanıklılık göstermesi için tasarlanmıştır. Üst üste istiflenmeye uygundur, tek oluklu kolilere göre daha dayanıklıdır. Hassas, kırılgan ve ağır yüklemeler için kullanımı tavsiye edilir. Ekstra koruma gerektiren durumlarda çift oluklu koliler kullanılması gerekmektedir. Uzun süreli depolama için kullanımı idealdir. Koliekspres kolileri dayanıklıdır, kolay deforme olmaz.

Ana Menü

× Nasıl yardım edebiliriz?
tpplay
agen303